Coğrafi keşiflerin sonuçları nelerdir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 14, 2020
  • Yapılan coğrafi keşifler; dünya üzerinde pek çok dini değişiklikler, ekonomik değişiklikler, siyasal değişiklikler ve sosyal değişiklikler meydana getirmiştir.  Yapılan keşiflerde her şeyden önce neresi keşfedilirse keşfedilsin Avrupalılar keşfettikleri yerlerde derhal bir sömürge imparatorluğu kurmuşlardır. Ortaya çıkartılan bu sömürgecilik sayesinde Avrupa ülkelerine bol bol gümüş ve altın rezervi kanalı oluşturulmuştur. Dolayısıyla Avrupa gün geçtikçe zenginleşmeye başlamış ve zenginleştikçe yükselmekte olan hayat standartları çok geçmeden Rönesans hareketlenmesinin gerçekleşmesine ön ayak olmuştur.
  • Keşiflerin olduğu dönemlerde ticaret yapmakta olan burjuva sınıfı gün geçtikçe zenginleştiğinden böylelikle Avrupa’da bulunan ürünler kendilerine yeni yeni pazarlarda yer alma imkanına kavuşmuştur. Bu durum ilerleyen yıllarda gerçekleşecek olan Sanayi devrimine adeta bir ön ayak niteliğindedir.
  • Uzun süreçlerdir kullanılan ticaret yolları önemini kaybetmiştir. Özellikle Doğu’yla Batı arasındaki çok önemli ticaret yolları olan Baharat yolu ve İpek yolu popülaritesini kaybetmiş, bu yolların yerini Atlas okyanusu civarında yeni açılan limanlar revaçta olmuştur.
  • Bahsi geçen bu popülaritenin yitirilmesi en çok Müslüman ülkeleri etkilemiştir. Çünkü buradan kazanılan kazanç yarı yarıyadan az  bir miktara inmiş ve dolayısıyla İslam devletleri vakit ilerledikçe yoksullaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte aynı şekilde güç kaybeden Türkistan Hanlıkları, o dönemler karşılarında büyük bir güç olarak duran Ruslar karşısında da geri adım atma mecburiyetinde kalmışlardır. Yani mecburen de olsa Osmanlı Devleti Avrupa asıllı devletlere kaybetmiş olduğu ticari itibarı yeniden kazanabilmek adına pek çok kapitülasyon tanımak durumunda kalmıştır.
  • Tüm bunların dışında son olarak söylenecek şey, coğrafi keşiflerin sonuçlarının arasında biyolojik olarak da keşfedilen yerlerde daha öncesinde hiç görülmemiş canlıların keşfedilmesi ve yeni ırklardan haberdar olunması durumu da gösterilebilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2