Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Peri bacaları, Hititlerden sonra 3. yüzyılda Hristiyanların inançlarını rahatça yaşayabilmeleri için zamanında hem sığınak ve ev hemde ibadethane olarak kullanılmıştır.

Peri bacaları sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerinde çok ilgisini çeken merak uyandıran bir bölgedir.

Peri bacaları doğal oluşumu görmek için her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişi Kapadokya bölgesine gelip peri bacalarını yerinden görüp ve peri bacaları hakkında inceleme fırsatını yakalamaktadır.

Kapadokya bölgesinin tarihi 60 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağının püskürttüğü lavların oluşturduğu tabakaların zaman içinde yağmur sel rüzgâr gibi doğa olaylarıyla sanat eserine dönüşmüştür.

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Aynı zamanda akıllarda peri bacaları nasıl oluştu, insanlar yıllarca yerin altında neden ve nasıl yaşadı gibi yüzlerce sorular vardır.

Peribacalarının oluşumu birden çok hava olayının sonucu gerçekleşmektedir. Yağmur, sel ve rüzgar gibi doğa etkenlerinin sonucu olarak meydana geldiği bilinmektedir.

Peri bacaları oluşumu yağmur rüzgâr ve sel sularının tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla zaman içinde ortaya çıkmıştır.

Yamaçlardan inen sel suları sert kayaları çarpıp çatlatmasını sonucu alt kısımlarında derin bir şekilde oyulmasına neden olmuştur. Ayrıca üst kısımlarda yer alan, şapka görünümlü gövdelerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Sihirli bir değnek dokunmuşçasına oluşmuş olan yapı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Yanardağlardan bundan yaklaşık 10 milyon yıl önce püskürmeye başlayan lavlar platolara ulaşarak iç denizleri, gölleri ve akarsuları kurutmuştur.

Arkeolojik kazılardan anlaşıldığı üzere Kapadokya bölgesi 10 milyon yıl önce bir iç deniz konumundaymış.

Lavların etkisiyle kuruma yapan lavlar bölgenin üzerinde yaklaşık olarak 150-200 metre kalınlığında tüf tabakaları oluşmuştur. Bu tabakalar zaman içinde seller yağmurlar ve rüzgârların etkisiyle aşınma göstermiştir. Yani peri bacaları aslında doğanın sanat eseridir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2