Bor Madeni Nerelerde Kullanılır?

OdevTest
OdevTest
Aralık 16, 2020
  • Seramik sanayisi : Seramik sanayisi koşullarında emaye ürünlerinin doygunlaşma ısısını değiştirebilmesi açısından yazımızın başında bahsettiğimiz borik asit kullanılmaktadır. Ayrıca bu içerik, seramik yapıldıktan sonra çizilme risklerinin de önüne geçmektedir.
  • Savunma sanayisi : Kurşun geçirmez yeleklerde ve askeri tankların zırhlı kısımlarında kullanılan bor madeni, elmas taşından sonra gelen en sert malzeme olarak kabul edilmektedir.
  • Temizlik ürünleri sanayisi : Mikrop yok edici etkisi sayesinde hem deterjanlarda hem de sabunlarda kullanılabilen bor minerali, aynı zamanda suyu yumuşatma etkisi ve beyazlatma etkisiyle de deterjan ürünlerinde ve benzer diğer temizlik ürünlerinde içerik olarak yer almaktadır.
  • Cam sanayisi : Pencere camlarında ve şişe camlarda kullanılan bor, çok nadir olarak bu ürünlerin içeriğinde yer almaktadır. Bunun yerine özel olarak üretilen camlarda ve mutlaka ısı izolasyonu yapması gereken camlarda hem borik asit hem de bor minerali mutlaka bulundurulmaktadır.
  • Tarımsal alanlar : Bor minerali hem topraktaki verimliliği arttırmak için hem de tam tersine gelişmeyi durdurup bekletmek için kullanılabilen müthiş bir kaynaktır. Bununla birlikte pek çok bitkinin temel beslenme maddesi olarak kullanıma uygun olan bor minerali; bu etkisini bir takım bitkilere boraks özlü gübreler verilmesiyle gösterebilmektedir. Bunun dışında toprağın temiz ve bakımlı bir hale getirilmesi için de bordan yararlanılmaktadır.
  • Sağlık sektörü : İsmine “BNCT” denilen bor içerikli madde, kanser gibi çok önemli bir hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Vücuttaki kanserli hücrelerin tespitinde ve onların yok edilme aşamasında sıklıkla yararlanılan bor, bazı ülkelerde tablet şeklinde dahi satılabilmektedir.
  • Yakıt sektörü: Bor madeninin içeriğinde bulunan sodyum tetraborat isimli madde, kullanılan yakıtlarda önemli bir katkı maddesi olarak yer almaktadır. Hatta bu madde uzun yıllar öncesinde Amerika’daki havayolu şirketlerinde önemli bir uçak yakıtı olarak da kullanılmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2