Coğrafi Keşifler Nedir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Coğrafi keşifler hakkında bilgiler

Adından da anlaşılabileceği Avrupalıların Orta Çağ döneminde gerçekleştirdikleri büyük çaplı “yeni dünya” keşiflerine verilen kısa isim coğrafi keşiflerdir. Bu noktada bahsedilen yeni dünya tabiri, bireylerin yaşadıkları dünya üzerinde yeni yerler ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni şeyler keşfetme ihtiyacından ve merakından gerçekleştirilmiş bir keşifler bütününden bahsedilmesi mümkündür.

Orta Çağ’ın yaşandığı tarihlerde, Avrupalıların dünya hakkındaki coğrafi olarak bilgisi çok azdı ve dünya üzerinde keşfedilmemiş bir çok bölge olduğundan hala bunların varlığından habersizdiler. Aynı dönemlerde toplumlar arasında coğrafi bilgi akışının çoğalması ve gemicilik sektörünün gün geçtikçe kendini geliştirmesi; doğal olarak keşif yapma dürtüsünü de harekete geçirmiş ve Avrupalılar ciddi şekilde uzun deniz yolculuklarına çıkarak yeni ülkeler ve hatta yeni kıtalar keşfetmişlerdir.

Coğrafi keşifleri yapan kişiler Avrupalılar olduklarından, kendilerinin ana düşüncesi olan dünyayı daha iyi tanıma düşüncesinin yanında ayrıca dünya üzerindeki kaynaklardan daha iyi ve verimli bir şekilde yararlanma düşüncesi de kendilerini harekete geçiren sebeplerden bir niteliğindedir. Bu nedenlerden ötürü de öncelikle yeni yerlerin keşfi fikriyle başlatılan coğrafi keşiflerin sonraki ağırlıklı amacı ekonomik şartlara yönlenmiştir. Bu şartlat neticesinde bilinmeyen bölgelerdeki değerli madenlere ulaşılabilmesi amacıyla Avrupa’nın ve Asya’nın daha önce bilinmeyen bölgelerine keşifler düzenlenmiştir.

Coğrafi keşifler nasıl başladı?

İlk olarak Afrika kıyılarında ve Atlantik okyanusunda başlatılan keşiflerin tarihleri de 14. yüzyıla dayanmaktadır. Bu tarihlerde Cenevizli gemiciler ve Fransız gemiciler denizlere açılarak ilk keşiflerde bulunmuştur. Hatta Kanarya adalarının ve Azor adalarının keşfi de ilk coğrafi keşifler olarak söylenebilir.

Coğrafi keşiflerin nedenleri nelerdir?

  • Bu keşiflere adım atılan ilk kıvılcım, Haçlı seferleri gerçekleştirilirken Avrupalıların Müslümanlardan coğrafya bilgisi edinmesi ve bunun sonucunda da dünyanın şeklinin aslında yuvarlak olduğu öğrenmesidir. Bu bilginin devamında ellerindeki haritaların geliştirilip yeni doğru haritaların yapılması, aynı süreçlerde denizcilerin arasında pusula kullanımının yoğunlaşması da keşifler için denizcilere cesaret vermiş ve kendilerini doğru bilginin ışığında daha güvende hissetmelerini sağlamıştır. Ayrıca bu bilgilerin ışığında keşif yapan seyyahların not aldıkları gezi deneyimleri diğer denizciler için de yine doğru bilgiler edinebilme adına ilham olmuş, bu bilgiler öncesinde kulaktan kulağa dolaşan boş hurafelerin de ortadan kalmasına zemin hazırlamıştır.

 

  • Haçlı seferleri gerçekleştirilirken Avrupalıların eline geçen pusula, kısa bir süre sonra Kristof Kolomb tarafından düzeltilmiş ve sapma açısı denen durum ortadan kaldırılmıştır. Böylelikle de denizcilerin hala bu tür keşiflere olan ön yargısı (pusulanın sapma payından gerçekleşecek kaybolmalara karşı) ortadan kalkmış ve daha çok denizci bilimin ışığında bu turlara çıkmaya kendisini hazır hissetmiştir.
  • Venedik asıllı bir seyyah olan, tarihte adını büyük yerlere yazdırmış Marco Polo;  Çin’e kadar giderek bütün bu seyahatleri boyunca edindiği deneyimleri de “Garibeler Kitabı” isimli kitabında toplamıştır. Toplam 24 yıl süren bu gezintide görmüş olduğu pek çok Doğu zenginliğini ve görülmeye değer coğrafyasını detaylarıyla birlikte aktarmış olduğu bu kitap, pek çok Avrupalının içerisinde merak uyandırıp keşif isteğini arttırmıştır.

 

  • Bu dönemlerde mevcut olan ticari yolların hemen hemen hepsi Müslüman toplumların denetiminde olduğundan, Avrupalıların mecburen yeni bir sevkiyat yolu araması gerekliliği ortaya çıkmıştır. İpek yolu ve Baharat Yolu’nun kontrolü Osmanlı devletinin denetimine alındığından Avrupa devletleri kendilerine daha kolay ve daha ucuz bir yol arayışı içerisine düşmüşlerdir.

 

  • Yazının başından beri bahsettiğimiz ekonomik ihtiyaçlar ve bilimsel istekler keşif yapmaya duyulan ihtiyacı arttırırken, bu ihtiyacın gerçekleştirilmesi adına imkanların ve şartların iyice uygun hale getirilmesi için çaba gösterilmesinden den geri kalınmamıştır. Bu sebepten ötürü geçmiş zamanlarda kullanılan kadırgaların yerini artık büyük boyutlardaki, çetin yolculuk şartlarına dayanabileceğine inanılan gemiler inşa edilmiştir. Yani en az 30 metre uzunluğa ulaşan Karavel tipi denilen gemiler ortaya çıkartılmış, mevcut bulunan 5 yelkeni ve 3 direği ile de okyanuslarda daha rahat seyahat edilebilme ihtimali gündeme getirilmiştir.

 

  • Tüm bu bahsettiğimiz nedenler haricinde Hristiyan halkın ve din alimlerinin Hristiyanlığı diğer medeniyetlere yaymak istemesi; aynı şekilde Avrupa topraklarında yer alan varolmuş kültürün vb. özelliklerin de yayılmasının istenmesi, Sanayi inkılabının gerçekleşmesiyle birlikte toplumların hem hammaddeye olan ihtiyaçlarının hem de pazar arayışlarının artması, özel olarak Portekiz krallığından ve İspanyol krallığından başlıca olarak söz edilebilir olmak üzere toplumların değerli madenlere olan ihtiyaçlarının doğrultusunda denizcilere sonsuz destek vermeleri ve son olarak ihtiyaç duyulduğu sıklıkta belirtilen değerli madenleri keşfedilmemiş Doğu topraklarında bolca bulunduğuna dair duyulan inanç coğrafi keşiflerin pek çok maddeyle örneklendirilebilecek gerçekleşme nedenleridir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2