Covid 19 Virüsü Nedir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 16, 2020
Covid 19 virüsü dünyada ilk olarak Çin’de baş göstermiş olup yaklaşık 1 yıldan beri tüm insan hayatını olumsuz yönde etkilemiştir
Covid 19 virüsü dünyada ilk olarak Çin’de baş göstermiş olup yaklaşık 1 yıldan beri tüm insan hayatını olumsuz yönde etkilemiştir. Son derece salgın bir hastalık olan Covid 19 virüsü korona virüsü olarak da anılıyor. Korona virüsü Türkiye başta olmak üzere 11 Mart 2020 tarihinde pandemi (salgın) hastalık olarak tanınmıştır. Bu hastalık kendini Çin’de ilk olarak yüksek ateş ve solunum zorluğu ile göstermiş olup temas yolu ile hızlıca bulaşma özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Korona virüs hastalığı hayvanları ve insanları etkileyen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık ismini Latince dilinde “Taç” anlamına gelen korona kelimesinden almıştır. Bu virüs geçirmiş olduğu mutasyon yüzünden hayvanlardan insanlara, insanlardan da hayvanlara bulaşabiliyor. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan ve kronik hastalığa sahip olan organelleri seçerek çoğalıyor.

Covid 19 Virüs Belirtileri Nelerdir?

• Nefes alıp vermede zorluk

• Balgamlı veya kuru öksürük

• Boğaz, kas ve eklem ağrıları

• İştah kaybı ve kusma

• Grip belirtileri

• İshal

Korona virüs belirtileri her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de ortak görülen belirtiler bu şekildedir. Bu tür belirtileri taşıyan insanların vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Bununla birlikte hastalığı başkalarına yaymamak için maske takmaya ve el hijyenine özen göstermek gerekir.

Covid 19 Tedavi Süreci Nasıl Olur?
Korona virüs tedavisinin kesin bir tedavisi yoktur. Yapılan tedavi  kuru öksürük, ateş ve nefes darlığının hafifletilmesi içindir. Hastalık virüs ile ilgili olduğu için antibiyotikler çok etkili değildir. Henüz çok yaygın olmasa da daha önce bu virüsü geçiren bireylerin kanından alınarak şuan virüsü geçiren kişilerin kanına enjekte ediliyor. Buna da plazma tedavisi adı veriliyor. Ancak kesin bir tedavi yöntemi değil.

Covid 19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid 19 testi kulak çubuguna benzeyen bir materyal yardımı ile yapılır. Bu çubuk önce kişinin diline sonrasında burnuna sürüntü şeklinde uygulanarak yapılır. Testin sonucu 2 3 gün içinde çıkar. Pozitif çıkan hastaların uygun tedaviyi uygulaması, negatif çıkan hastaların ise 14 gün boyunca kendini karantinaya alması gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2