İshak Paşa Sarayı Efsanesi Nedir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Efsaneye konu olan Bayazıt Valisi Mahmut Paşa’nın kızı Gülbahar ile çoban Ahmet’in aşk öyküsü şöyle: Efsaneye göre de Paşa’nın kızı Gülbahar Çoban Mehmet’e aşık olur. Paşa kızının bir çobanla evlenmesine karşı gelmektedir ve bu durumu kendisine yediremez.

Halk arasında dilden dile konuşulmaya başlanır. İshakpaşa bu konuşmalardan rahatsızlık duyar ve bir çözüm bulmaya başlar.

İshakpaşa, Çoban Mehmet’e Ağrı Dağı’nı göstererek, “Sen Ağrı Dağı’nın en yüksek tepesine çıkıp ve orada ateş yakmayı başarabilirsen, o zaman kızımı sana veririm” der Çoban Mehmet’in yapamayacağını düşünür. Çoban Mehmet Ağrı Dağı’na çıkar ve ateşi yakar.

Bunu gören İshakpaşa tedirginleşip, düşünmeye başlar ve beklemeye koyulur. Artık istemese de kızını vermesi gerekecektir. İshakpaşa bekler, aradan 2 gün geçer ancak Çoban Mehmet gelmez. Sonra öğrenirler ki Çoban Mehmet ateşi yaktıktan sonra yaşamını yetirmiş.

Bunu öğrenen Gülbahar kahrolur ve babasından bir istek de bulunur. “Baba bana bir zindan yap ki, Ağrı Dağı’nı görmesin” der. Babası da İshakpaşa Sarayı’nı yaptırmaya karar verir.

İshak paşa Sarayı hiç bir cephesinden Ağrı Dağı’nı görmez. Böylelikle Gülbahar’ın zindanı babasının Sarayı olur.

Yapımı birçok hikaye ve efsane konu olan İshak Paşa Sarayı; Osmanlı döneminde Ağrı’da yapılan en büyük ve en önemli mimari eser ünvanına sahip olur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2