Leonardo Da Vinci Eserleri Nelerdir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020
Da Vinci Son Akşam Yemeği Tablosu

Leonardo Da Vinci Mona Lisa tablosu ile ressam yönüyle anılan bir isim olmakla birlikte Leonarda Da Vinci son akşam yemeği tablosu da aynı şekilde yüzyıllardır müthiş değer verilen ve hala sergilenen eserler arasındadır. Kendisinin Mona Lisa tablosuna 1503 yılında başladığı, tabloyu bitirdikten sonra da bu tabloyu seyahat ettiği her yerde yanında taşıdığı söylenmektedir.

1513 – 1516 yıllarının arasında Roma’da yaşamını devam ettiren Da Vinci, burada Papa’ya özel geliştirilen projelerde kendisine yer bulmuştur. Her alanda çalışmaları olduğu için o dönemlerde de bir ara fizyoloji ve anatomi alanlarında çalışmalar yapmaya devam eden Da Vinci’nin önü, Papa’nın bu tip çalışmalar yapmasını yasaklamasıyla kapansa da, onun iflah olmaz öğrenme isteği bu işleri hep gizli gizli sürdürüp not almasına sebep olmuştur. Günümüzde Da Vinci’nin yıllardır not tuttuğu defterlere paha biçilememekte, bunlardan bir tanesi Bill Gates’in özel koleksiyonunda yer almaktadır.

1516 yılının sonlarına doğru Kral 1. Francis’ten Fransa’ya gelerek hem baş mühendis, hem baş ressam, hem baş mimar olmak üzere davet isteği aldı. Kralı kırmayarak Paris’teki Amboise yakınlarında bulunan Kraliyet Sarayı’nın yanında kendisi için inşa edilen konağa giderek artık orada yaşamaya başlamıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2