Leonardo Da Vinci Kimdir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Leonardo Da Vinci hakkında bilgi

Kendisinin Rönesans döneminde yaşamış olan müthiş yetenekli bir ressam, heykeltraş, müzisyen, anatomist, mühendis, mucit, matematikçi ve mimar olduğu söylenebilmektedir. Bu kadar özelliği bünyesinde bulunduracak kadar muhteşem yetenekli bir adam olan Leonardo Da Vinci, deyimi yerindeyse Rönesans döneminin genelini zirveye taşımıştır. Kendisi dünya genelinde bugüne kadar en çok tanınan sanatçılardan biri olmuş; onlarca eserinin içerisinden en akılda kalanları ise Mona Lisa tablosu ve Son Yemek tablosudur.

Leonardo Da Vinci
Leonardo Da Vinci

Kendisinin hayatı 15 Nisan 1542 yılında, genç bir noter olan Piero da Vinci ile çiftçi kızlarından biri olan Caterina’nın evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelmesiyle başlamıştır. Anchiano’da dünyaya gelen Da Vinci, dönemin getirmiş olduğu kurallar dolayısıyla ismini “Vincili Üstad Piero’nun oğlu Leonardo” anlamına gelen “Leonardo di ser Piero da Vinci” şeklinde almıştır.

Günümüzde hala kesin olarak ispatlanamamış olmasıyla birlikte, Leonardo’nun annesinin babasına ait köle bir kadın olduğu iddia edilmektedir. Çünkü babası, onun doğduğu yıl ilk eşi olan Albiera denilen kadınla evlenmiştir. Leonardo’nun bebeklik yıllarında annesiyle birlikte büyüdüğü, sonrasında annesi biriyle evlendirildiğinde babasının çok da uğramadığı büyükbabasının evine verildiği söylenmektedir. Bu süreçlerde Leonardo yıllar geçtikçe büyümekte, geliştiği çağlarda ara sıra babasının yanına ziyarete gitmekteydi. Babasının evliliğinden bir çocuğu olmadığından ötürü aileye kabul edilebilir bir çocuk olmasına rağmen yine de kendisine manevi olarak değer verip sevgi gösteren sadece amcası Francesco olmuştur.

Leonardo Da Vinci’nin hayatının değişmeye başlaması

14 yaşına kadar Vinci’de ikamet eden Leonardo Da Vinci’nin hem büyükbabası hem de büyükannesi 1466 yılında arka arkaya vefat etmiş; bunun üzerine babası ve Leonardo da Floransa’ya gitmişlerdir. Leonardo’nun en çok istediği şeylerden biri üniversite okumak olsa da o dönemlerde gayrimeşru yollarla dünyaya gelen çocukların üniversitede eğitim alması yasak olduğundan Leonardo Da Vinci üniversite eğitimi alma şansını da kaybetmek durumunda kalmıştır.

Eğitim hakkı sona erince, Da Vinci küçüklüğünden beri sürekli ilgilendiği resim alanına ağırlık verip daha fazla çizmeye başlamıştır. O süreçlerde babası kendisinin çizdiği şeyleri bir gün o dönemin en ünlü heykeltraş ve ressamlarından olan Andrea Del Verrocchio’ya göstermiş; Verrocchio çizimleri çok fazla beğenerek hemen Da Vinci’yi kendisine çırak olarak yetiştirmek üzere yanında çalıştırmaya başlamıştır.

Leonardo’nun sanat hayatı

Verrocchio’nun yanında çalışmaya başladıktan sonra dönemin çok ünlü sanatçıları Pietro Perugino ve Lorenzo di Credi gibi isimlerle tanışma imkanı yakalayan Da Vinci, resme olan merakının yanında sanat dünyasının içine daldıkça diğer alanlarda da kendini geliştirebilme şansı yakalamıştır.

Kendisini iyiden iyiye geliştirdikten sonra 1482 yılında Floransa’dan ayrılan Da Vinci, Milano’nun dükü olan Sforza’nın yanında çalışmaya başlamıştır. O dönemlerde pek çok mermer heykel, bronz heykel, kil heykel, daha büyük boyutlarda örnek olarak gemiler ve köprüler gibi devasa önemli işlerin altına imzasını atabileceğini, çok da başarılı ürünler ortaya çıkarabileceğini iddia ettiği bir mektup yazdığı söylenmekte ve bunu asla düke göndermediği iddia edilmektedir.

Kendisi normal şartlarda 17 yıl boyunca aralıksız olarak Dük için çalışmıştır. Bu süreç zarfında da olağanüstü tablolar, silahlar, tasarımlar, binalar ve pek çok ürün tasarlayıp ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda  bu kadar donanımlı bir birey olduğu için 1485 yılı ile 1490 yılları arasında pek çok öğrenciye de ders vermiştir.

1499 yılında artık Dük’ün yanından ayrılma kararı alan Leonardo Da Vinci, bundan sonraki 16 yıl boyunca tamamen serbest bir hayat yaşamıştır. Sürekli seyahat etmiş ve sürekli sanat dünyasının farklı farklı alanları için eser vermeye devam etmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2