Türkiye ve Bor Madeni İlişkisi Nedir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 16, 2020

İçinde bulunduğumuz çağın en önemli madenlerinden biri olan bor madeni, dünya genelindeki rezervlerinin yarısından fazlasını Türkiye’de barındırmaktadır. Oran olarak %65’lik bir kesimden bahsedilirken, dünyadaki üretimin %32’lik bir payı da Türkiye’ye aittir. Dünyada bor barındıran diğer ülkelere baktığımızda; ellerindeki rezervlerin en geç 50 yıl içerisinde tükeneceği söylenirken; Türkiye söz konusu olduğunda bizim topraklarımızda bulunan bu madenlerin en az 450 yıl daha idare edebilecek miktarda olduğu ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de çıkartılan bor madenlerinin devlete bağlı olan bir kuruluş olan Eti Holding A.Ş tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Bu noktada da bor madeni nerede çıkartılır sorusu gündeme gelmektedir. Bor madeni çıkartılan bölgeler Dursunbey, Susurluk, Savaştepe, Burhaniye, Sultançayı, Bigadiç, Eskişehir, Kütahya ve Bursa gibi daha pek çok şekilde örneklendirilebilecek şekilde sayılabilmektedir.

Şuan ülkemizde 1.700.000 hektarlık bir alanda bulunan bor madenleri kamulaştırılmıştır. Kamulaştırılan bu alanlarda bulunan rezervlerin toplamı da 2,5 milyar tonluk bir kapasitesi bulunmaktadır. Ülkemizde bor madeni her şeyin ötesinde çok bütük bir maddi gelir kaynağı niteliğindedir. 1 trilyon gibi rakamlarla ifade edilen bu zenginlik; bor rezervlerinin yarısının işlenmiş halde satılmasıyla diğer yarısının da ham madde şeklinde satılmasıyla elde edilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2