Gora Roman Özeti

OdevTest
OdevTest
Aralık 7, 2018

Gora (roman)

Gora
Yazarı Rabindranath Tagore
Çevirmen Hasan Murat Başbay
Ülke Hindistan
Özgün dili Hintçe
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Oda Yayınları
Türkçe
basım tarihi
2013
Sayfa sayısı 495
ISBN 9789753854009

Gora, Hint yazar Rabindranath Tagore’un (1861-1941) yazmış olduğu roman. Yazar bu romanı ile 1913 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.[1]

Romanda Tagor’un Hindistan’ın kurtuluşu hakkındaki fikir ve inanışları görülmektedir. Birçok yazara göre Tagor’un en büyük eseri kabul edilmektedir. Hinduizm dininde bazı yeniliklerı barındıran Brahmo Samaş mezhebi ismindeki bir mezhep romanda önemli bir yer tutmaktadır.

Konusu

Gora’nın öyküsü, geleneksel Hindular ile liberal düşünceye sahip Brahmanlar olarak ayrılmış Bengal topluluğunun yaşadığı Kalküta’da geçer. Romandaki karakterler böyle bir ortamda kendilerine özgü inanışlarına ve güçlü kişilik yapılarına sahiptir.

Romanın başkahramanı olan Gora, hitap yeteneğine ve etkileyici bir sese sahiptir ve Hinduizmin bir savunucusu olarak kendi dinini güçlü bir şekilde yaşamaktadır. Tüm kalbiyle huzurlu bir Hindistan istemekte ve bunun da ancak Hinduizm’in kanatlarının altında tüm sınıfların birleşmesiyle olabileceğine inanmaktadır. Zengin – fakir uçurumuna katlanamamaktadır.

Roman karakterleri

  • Gora: Romanın başkahramanı. Huzurlu bir Hindistan istemekte ve bunun için Hinduizmde birleşmeyi savunmaktadır.
  • Binoy: Gora’nın en iyi arkadaşı. Brahmanlar’a katılır.
  • Pareş Babu: Brahman. Güçlü bir kişilik.
  • Suşarita: Eğitimli bir kadın.
  • Lolita: Geleceği görebilen biri.
LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2