Truva Atı Nedir?

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Öncelikle, truva önemli bir turistik kenttir. Truva savaşı ise batı ile doğu bölgeleri arasındaki ilk büyük savaş olarak bilinmektedir. Truva atı tahtadan yapılmış bir savaş sembolüdür.

Truva atı, zekasıyla tanınan komutan Odysseus‘un Truva surlarını aşmak için ve şehre gizlice girmek için tarafından inşa edilmiş tahtadan at maketidir.

Truva heykeli, Tanrıça Athena’ya adanmıştır. Aynı zamanda kutsal sayılmıştır. Truva, şehrin düşmesinde en önemli etken olarak görülmüştür.

Truva atının özellikleri arasında bilinenler, tarih boyunca 9 kere savaşlar ve afetler nedeniyle yıkılmış, sonra tekrardan inşa edilmiştir. Truva heykeli 9 katmandan oluşmaktadır. İlk hali bugünkü halinden oldukça küçüktür.

Truva atının bir yangın ile yok olduğu bilinmektedir. İlk tabakada Truva 1, M.ö. 3000-2500 yıllarını kapsar. Sonraki tabakalar ise tarih içerisinde geçirmiş olduğu felaketlerden sonra tamir edilerek yapılmıştır.

truva atı çanakkale

Truva Atı Neden Yapılmıştır?

Efsaneye göre, Truva’nın prensi Paris, Sparta’nın kralının karısı olan Helen’e aşık olur ve onu kaçırır. Helen efsanede güzeller güzeli olarak bilinmektedir. Yaşanılan bu aşkın üstüne iki taraf birbirine düşman olur.

Bunun ardından Aka ordusu kendileri için tahtadan devasa büyüklükte bir Truva heykelini yaptırmaya karar verir ve içine komutanları Odysseus olan Yunan askerleri yerleştirir.

İçi dolu asker olan tahta at heykeli, tuzak olarak kullanılmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2