Truva Atı Nerede

OdevTest
OdevTest
Aralık 15, 2020

Truva atı tarihimizde önemli destanlara konu olmuştur. Troya antik kenti, Truva Savaşı’nın geçtiği yerdir.

Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi’ne doğru 6 km içinde, Hisarlık bölgesinde bulunan höyük tipinde bir yerdir.

Peki, Truva Atı hangi ilimizdedir;

Truva şuanda da Çanakkale ilinin merkezinde bulunmaktadır.

Eğer merkezde konaklıyorsanız 5dk yürüyüş mesafesi ile kolayca ulaşabilirsiniz. Truva Antik Kenti’ne başka şehirden gitmeyi planlıyorsanız, merkezden araçlar ile kısa sürede gidebilirsiniz.

Truvatı Atı efsanesi

Truva Atının Hikayesi

Truva Atı hikayesi merak edenler arasında eminim ki sizlerde bulunuyorsunuz. Elimizden geldiğince detaylı bilgiler halinde sizlere açıklamak istiyoruz.

Ege de bulunan Truva şehri kralı Priamos’un oğlu Paris, Sparta Kralı Menelaos’un eşi Helen’i kaçırmıştır.

Bunu duyan Menelaos ordusunu toplayarak Truva’ya yola çıkmıştır. Truva da bir savaş çıkacağını anlayarak kendisini savunabilmek için hazırlıklar yapmaya başlamıştır. O günden itibaren savaş başlamış ve uzun yıllar devam etmiştir.

Odysseus yaklaşık 10 yıl sürmüş olan savaşın ardından askerlerin oldukça yorgun ve bitkin olmalarından dolayı tahtadan at yapmak istemiştir.

Odysseus tarafından Truva surlarını geçmek ve kente gizlice girebilmek için yapılan at maketine Truva atı denmektedir.

truva atı heykeli

Truva heykeli yapıldıktan sonra Odysseus ile bazı komutanlar maketin içerisine gizlenmiştir. Akalı bir asker ise atın yanında bırakılmıştır. Truvalılar akalıların geri çekildiğini düşünerek atın yanına gelmişler.

Bu sırada Sinon adında Akalı bir asker ortaya çıkmış ve Yunanlılardan nefret ettiğini, Akalıların ise kendisini kurban olarak seçtiğini ve bu olay sonucunda kaçarak onlardan kurtulduğunu söylemiştir. Akalı askerin söylediklerine inanan Truva halkı heykeli içeri almışlardır.

Gece barış kutlamaları yapılmış ve alkol etkisi ile Truvalılar sızmıştır. Böylece atın içine gizlenmiş olan Akalı askerler Truvalıları avlamıştır. Akalı ordusu da Truva surlarına yaklaşarak, şehri yıkmışlardır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2