Madame Bovary Roman Özeti

OdevTest
OdevTest
Aralık 8, 2018

Madame Bovary

Madame Bovary
Madame Bovary 1857.jpg
Yazarı Gustave Flaubert
Ülke Fransa
Özgün dili Fransızca
Türü roman
Anadilinde
basım tarihi
1857
Anadilinde ISBN 9780140445268

“Madame Bovary”nin Ferroud Yayınevi tarafından 1905’te Paris’te basılmış bir nüshasında yer alan ve Fransız ressam Alfred de Richemont tarafından yapılmış illüstrasyon.

Madame Bovary, Gustave Flaubert tarafından 1856’da yazılmış bir roman.

Birçok yetke tarafından ilk çağdaş realist roman sayılan Madame Bovary ilk kez 1857 yılında basılmıştır. Yapıt, döneminde büyük yankılar uyandırmış, kitabın tümünün yayımlanması için Flaubert’in mahkemeye gitmesi gerekmiştir. Romantizmin idealist yaklaşımına bir tepki olarak ortaya çıkan roman, realizm akımının ilk ve en önemli örneklerindendir. Bu kitaptan sonra bovarizm akımı oluşmuş ve psikolojidetatminsizlik, memnuniyetsizlik anlamına gelen bir rahatsızlık olarak yer almıştır.

Time tarafından 2007 yılında açıklanan dünyanın en ünlü yazarlarına göre “Tüm Zamanların En İyi On Kitabı” listesinde, Lev Tolstoy’un Anna Karenina adlı yapıtının ardından ikinci seçilmiştir.[1]

Konusu

Kitap, iyi kalpli olmasına karşın sıradan bir doktor olan Charles Bovary’nin yüksek idealleri ve aşırı bir lüks tutkusu olan romantik karısı Emma Bovary’nin, yaşamının tekdüzeliğinden sıyrılmak için girdiği durumları ve yaşadığı çeşitli gayrimeşru aşk ilişkilerini konu alır. Yazar Flaubert karakterlerin iç dünyalarını açıklarken realizmin gözlemci yönünü kullanmıştır. Baş karakter Emma Bovary’nin sergilediği davranışlar ve zinaları, o dönemde büyük yankı uyandırmış ve bu yüzden yazar Flaubert uzun yıllar boyu çeşitli eleştiri ve suçlamalara maruz kalmıştır.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2