Az Duyduğunuz İlginç Bilgiler

OdevTest
OdevTest
Kasım 18, 2018

Az Duyduğunuz İlginç Bilgiler

Bilginin gereksizi elbette olmaz ama az kullanılanı olabilir. İşte az duyulan bilgilerden bir derleme.

Karat! Evet, elmas ve nice değerli taşın ölçü birimi karat… Nereden geliyor bu güvenilirlik derseniz, keçiboynuzu tohumlarından geliyor. Dünyadaki tüm keçiboynuzu tohumlarının ağırlığı aynıdır ve bu hiç değişmez…

Bazı ikizler sadece birbirlerinin anlayabileceği “cryptophasia” ismi verilen bir dili konuşurlar.

Türkçe`de en fazla, farklı anlama sahip olan kelime, TDK sözlüğüne göre 56 ayrı anlamıyla “çıkmak”!

Yalan söylendiğinde insan burnundaki ısı artar ve buna Pinokyo efekti denir.

Kabuslarla cebelleşmekten şikayetçiyseniz uyumaya çalıştığınız odanın ısısını kontrol etmenizi öneririz. Zira, soğuk bir odada uyumak kabus görme ihtimalizi arttırır.

Güvercinler insan yüzlerini anımsayabilirler sizi yeniden görürlerse tanımaları mümkün olabilir. Biri kuş beyinli mi demişti?

“Fıstık Gibi” veya “Bomba Gibi” benzetmelerini aynı durumlarda kullanmak tesadüfi değil. Zira fıstık hiç de sandığınız kadar masum değil, dinamit yapımında kullanılan malzemelerden yalnızca biri…

Şansınızın yarı yarıya olduğunu düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz… Madeni paranın “tura” tarafındaki resim, yazı tarafına göre ağırlık yarattığı için, altta kalma ihtimali daha yüksektir.

Ürdün`de bir fast food zinciri ilk restoranını açtığında, halk tarafından öylesi aşırı bir sevinçle karşılanmış ve o kadar önemli bir yer olarak kabul edilmiş ki, önemli düğünler bir süre orada yapılmış!

Çalışırken mavi mürekkepli bir kalem kullanmayı deneyin; mavi mürekkeple yazılan yazıları siyah mürekkeple yazılanlara oranla daha kolay anımsayabilirsiniz…

ABD’nin Utah eyaletinde nükleer bomba sahibi olmak serbest ama eyalette bu bombayı patlatmak yasak.

Dünya genelinde her gün yarım milyarı aşkın tweet atılıyor ve bu tweetler Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından 2006 yılından bu yana özenle arşivleniyor.

Savaşlar hep on yıllar mı sürer?
Hayır… Size tarihteki en kısa savaştan bahsedelim; 1896 yılında yapılan İngiliz – Zanzibar Savaşı, 38. dakikada Zanzibar’ın teslim olmasıyla sona ererek tarihe adını altın harflerle yazdırmayı bilmiştir.

Depresyonu tuzlayın!
Keyifsizseniz ve yaşam kalitenizde gözle görülür bir düşüş söz konusuysa, tuzun doğal antidepresan etkiye sahip olduğu aklınızın bir kenarında bulunsun… Fazla tuzun kan basıncını arttırarak sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini de unutmamak gerek.

Stresi çikolatayla yenin!
Ama bitter… içerdiği flavonoid adlı antioksidanın etkisi yabana atılmayacak cinsten

Ya kakao?
Hem stresten uzak tutup mutlu eder, hem de taze kakaoda bulunan sıvı, kan plazması yerine kullanılabilir!

Peki ya köpeğimin stresine de iyi gelir mi? derseniz…
Maalesef çikolata, köpeklerin kalp ve sinir sistemine zarar vererek onları ölüme götürme potansiyeline sahip. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir.

Uykusuzluk size kilo kaybettirebilir!
Amma… bütün geceyi uyumadan geçirirseniz vücudunuz fazladan sadece 161 kalori yakar.

Bilgisayar gözleri bozar mı?
Bilgisayar kullanımı gözlerinizi bozmaz, ancak ciddi boyutta yorar.

Müzik aklın da gıdasıdır
Bir enstrüman çalmak IQ değerinizi en az 5 puan artırıyor, küçük yaşlarda başlanan çalışmalar ise analitik düşünce açısından oldukça etkili…

Aklınızda bulunsun…
Yapıştırma amaçlı kullanılan bantları işlem öncesi buzdolabında bekletmeniz halinde çok daha uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz!

169 kelime ile ders vermek!
Johnny Depp, Edward Scissorhands filminde oyunculuk dersi verdi evet; üstelik film boyunca kullandığı 169 kelime ile!

Söz konusu filmde yağmurun nasıl iri iri yağdığını anımsarsınız, filmde yağmur sahnelerinde kullanılan sıvı aslında su ve sütün karışımından oluşuyordu. Çünkü filmde böylesi daha iyi görünüyordu. Ancak bu karışım Gene Kelly`nin yün kıyafetlerinin çekmesine neden olmuş.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2