Dünya Hakkında İlginç Bilgiler

OdevTest
OdevTest
Kasım 18, 2018

Dünya Hakkında İlginç Bilgiler

Eminim çoğunuz Dünyanın yaşını tam olarak bilmiyordur.O halde söyleyelim.Dünyanın yaşının 4.55 milyar olduğu yapılan araştırmalar sonucunda öğrenilmiştir.

Dünyamızda bol miktarda toprak bulunmaktadır.Peki bu topraktaki organizma sayıları?Şöyle söyleyeyim,bir kaşık toprakta Dünyada bulunan insan sayısından daha çok organizma bulunmaktadır.

Dünyada bir çok ağaç bulunmaktadır.Peki uzun yıllar önce ağaçlar yerine neler vardı biliyor musunuz?Ağaçların yerine dev mantarlar bulunmaktaydı.

Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin isimleri hep bir Tanrı adı ile geçmektedir.Tanrı ismi kullanılmayan tek gezegen bizim yaşadığımız gezegen yani Dünyadır.

Dünya bazen çok soğuk olabiliyor.En soğuk yer Antarktika’dır.Ölçülen en düşük sıcaklık ise -94 derecedir.

Şimdi ise acı bir gerçek var.Son 50 yılda gezegenimizde ki vahşi hayvanların yaklaşık %40’ı yok olmuştur.

Gezegenimizin yörüngesinde yaklaşık olarak 20 bin adet parça bulunmaktadır.Bunların hepsi insanlar tarafından yapılmış şeylerdir. Xander Cage’in dönüşü filmini izlediniz mi bilmiyorum ama filmin başlarında Dünyanın yörüngesinde,çevresinde bir sürü uydu bulunmaktaydı.Gidişat açıkçası o yönde ilerliyor.

Dünya hakkında ilginç bilgiler arasında bir de şu vardır.Su Güneş sistemi içinde sadece bizim gezegenimizde 3 halde bulunmaktadır.Katı,sıvı ve gaz halinde.

Dünya’da en çok para harcanarak yapılan şey,Uluslararası Uzay İstasyonudur.Yaklaşık 150 milyar dolar harcanmıştır.

Dünya üzerinde keşfedilmiş bir canlı vardır ki Uzay ortamında 10 gün yaşayabilmiştir.Bu canlının ismi Tardigrad’tır.

Düşünmek bile korkutucu fakat uzay boşluğuna düştüğünüzü varsayalım.Sizce korunaksız bir şekilde ne kadar dayanabilir bir insan?Yaklaşık olarak 2 dakika hayatta kalabiliyoruz.Oldukça ürkütücü.

Dünyanın en kirli havasına sahip olan ülke Çin’dir biliyorsunuz.Bu hava kirliliği uzaydan görülebilmektedir.Şaka gibi.

Uydular konusunda bir şey daha eklemek istiyorum.Yörüngemizde yaklaşık olarak 23 bin adet uydu var.Bunların %85’i nin bozuk,%10’nun yakıtının bittiğini ve sadece %5’nin çalıştığını biliyormuydunuz?

Yapılan bir araştırma sonucu gezegenimize her gün yaklaşık olarak 100 ton kadar meteor parçası düşmektedir.Oldukça küçük olduğu için görülemezler.Toz kadardırlar.

1 litrelik bir pet şişeyi okyanus suyu ile doldurduğunuzu düşünelim.Bu 1 litre okyanus suyunun içinde 1 gram altının 12 milyar biri kadar altın bulunmaktadır.

En çok canlı çeşitliliği okyanuslarda bulunmaktadır.Daha keşfedilmemiş bir çok canlı vardır.Her yıl yaklaşık 2000 adet canlı keşfedilmektedir.

Volkanik patlamaların %90’ı okyanusların altında meydana gelmektedir.

Sizce Dünyada ne kadar altın mevcut hiç düşündünüz mü?Dünyada yaklaşık olarak Dünyanın çevresini 40 cm kadar kaplayacak altın bulunmaktadır.Oldukça fazla.

Sahra Çölü’nde ki yaklaşık 40 ton ağırlığında kum toprak Amazon ormanlarına gitmektedir.Burada yeni ağaçların yetişmesine sebep olur ki oldukça bereketli bir durumdur.

Kıtalar her sene yaklaşık olarak 2 cm kadar yer değiştirmektedir.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2