Kayıp Aranıyor Roman Özeti

OdevTest
OdevTest
Aralık 8, 2018

Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor
Yazarı Sait Faik Abasıyanık
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Varlık Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1953

Kayıp Aranıyor, Türk yazar Sait Faik Abasıyanık’ın 1953 yılında yayınlanan ikinci ve son romanı. Roman ilk olarak Hürriyet Gazetesi’de 28 Haziran 1953 ile 1 Ağustos 1953 tarihleri arasında 36 bölüm olarak yayınlandı. Romanın el yazısı müsveddeleri şu anda Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde sergilenmektedir.

Romanda, eski konsoloslardan Vildan Bey’in kızı Nevin’in yaşamı anlatılmaktadır. Nevin içinde bulunduğu dünyadan, bu dünyanın iki yüzlülüğünden ve çıkarcılığından sıkılmıştır ve yalansız, özgür ve samimi bir dünyaya özlem duymaktadır. Çevresine ve çevresindeki toplumun kurallarına ayak uyduramamaktadır. Kahraman, ne kadar pervasız olsa da bir türlü burjuva dünyasının zincirlerini kıramamaktadır.[2] Bu açıdan da Nevin, Sait Faik’in kendisi ile özdeşleştirilebilir. İki arada kalan Nevin sonunda dünyasından tamamen kaçar. Nevin’in romanın sonunda kayıplara karışması gibi Sait Faik de arayışından ölümle ayrılmıştır.

Balıkçı Cemal romanın bir diğer kahramanıdır. Nevin ve Cemal birbirlerini sevmektedir. Fakat hem kendileri birbirlerine uyum sağlama konusunda tedirgindirler hem de çevreleri bu ilişkiye karşıdır. Nevin’in romanın sonunda bilinmez bir yere gitmesinin sebebi ne kendi çevresiyle ne de Cemal’le olabilmesidir. Nevin ne bir balıkçı sevgilisi ne de bir konsolos kızı olabilmiştir. Sait Faik de hayatı boyunca bu ikilemde yaşamıştır.

Bu kitabın bir roman olduğunu söyleyenler olduğu gibi uzun bir hikâye olduğunu iddia edenler de vardır. Sait Faik, genel olarak roman kurgusuna bir önceki romanı Medarı Maişet Motoru’na göre daha fazla dikkat etti.

LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2