Sinekli Bakkal Roman Özeti

OdevTest
OdevTest
Aralık 8, 2018

Sinekli Bakkal

Sinekli Bakkal
Yazarı Halide Edib Adıvar
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Türü Roman
Yayınevi Can Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
1936
Sayfa sayısı 208
Boyut ve ağırlık 14x20cm
ISBN ISBN 975-447-114-2

Sinekli Bakkal, Halide Edib Adıvar’ın ünlü romanıdır. İlk olarak İngilizce The Clown and His Daughter, (Soytarı ile Kızı) adıyla 1935 yılında Londra’da yayımlanmıştır. Türkçe olarak ilk defa 1935 yılında Haber gazetesinde tefrika edildi. Daha sonra 1936 yılında kitap olarak basılmıştır. 2006 itibarıyla 37. basımı yapılmıştır. Birçok yabancı dile çevrilen roman, 1942’de CHP Roman Armağanı’nı kazanmıştır.

Kitabın konusu

II. Abdülhamit devrinde Aksaray’da Sinekli Bakkal Mahalliyesi’nde imamın küçük kızı Emine, aynı mahalleden orta oyuncu Tevfik ile babasının karşı çıkmasına rağmen evlenir. Tevfik, zenne rolüne çıktığı için “Kız Tevfik” diye anılmaktadır. Bir süre sonra bu yüzden ayrılırlar . Ayrıldıktan sonra Rabia isminde bir çocukları dünyaya gelir. Tevfik ünlü bir sanatçı iken İstanbul’dan sürgüne gönderilir. Bu sırada Rabia sesi ile herkesi büyülemektedir. Kuran ve mevlid okumakta üstüne kimse yoktur. Tevfik sürgünden döner, kızını yanına alır. Ancak bu sefer de Genç Türkler adlı bir gruba yardım ettiği için Şam’a sürülür. Rabia ise Müslüman olan piyano öğretmeni Peregrini ile evlenir. 1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra Tevfik sürgünden döner, Sinekli Bakkal Mahallesi’nde eski mutlu günlere dönülür. Ancak annesi hastalığından dolayı vefat eder. Rabia annesinin vefatına üzülür.

Çeviriler

  • Almanca: Die Tochter des Schattenspielers. İnglizce’den çeviren: Renate Orth-Guttmann. Zürih (Manesse Bibliothek der Weltliteratur)
LGS SINAVINA KALAN SÜRE
6 HAZİRAN 2021
UA-110949892-2